Автоматизація світла

Автоматизована система управління освітленням  – це комплекс технологічних рішень для досягнення оптимальної роботи освітлюваних приладів у потрібному місті і часі. Ефективне впровадження та управління системою освітлення дозволяє суттєво скоротити витрати на електроенергію та знизити витрати на обслуговування та експлуатацію системи.

  • Економія електроенергії на 20-40%.
  • Скорочення витрат на електрофурнітуру.
  • Підвищення рівня комфорту.

Автоматизовані системи управління освітленням діляться на 2 класи:

  1. Локальні системи для управління групою світильників.
  • Система управління освітленням світильника – проста малогабаритна система, що конструктивно є частиною світильника і що управляє тільки або однією групою декількох сусідніх світильників.
  • Система управління освітленням приміщення – самостійна система, що управляє однією або декількома групами світильників
  1. Централізовані системи для управління окремо керованих груп світильників. Будуються на основі мікропроцесорів, що забезпечують можливість практично одночасного багатоваріантного управління значним (до декількох сотень) числом світильників. Такі системи можуть застосовуватися або тільки для управління освітленням, або також і для взаємодії з іншими системами будівель (наприклад, з телефонною мережею, системами безпеки, вентиляції, опалюванням.) Централізовані системи видають сигнали, що також управляють, на світильники по сигналах локальних датчиків. Проте перетворення сигналів відбувається в єдиному (центральному) вузлі, що надає додаткові можливості вручну управляти освітленням будівлі. Одночасно істотно спрощується ручна зміна алгоритму роботи системи. При системах централізованого дистанційного або автоматичного керування освітленням живлення ланцюгів управління звільняється від лінії, що живить освітлення.
    Для приміщень, що мають зони з різними умовами природного освітлення, управління робочим освітленням повинне забезпечувати включення і відключення світильників групами або рядами у міру зміни природної освітленості приміщень.
  • Спеціалізовані – лише для керування освітленням. Самостійне програмне забезпечення.
  • Загальні системи для будівель або груп будівель – управління інженерними системами, у тому числі освітленням (SCADA-системи та інше).

За способом підключення системи діляться на дротові та бездротові. Кожна з них має свої недоліки та переваги.

  • Дротова система управління освітленням передає керуючий сигнал кабелем. Має невисоку вартість, незалежність від перешкод та відстані, надійність роботи.
  • Бездротова система керування освітленням передає сигнал за допомогою радіоканалу. Має швидкий монтаж, без кабелю, більш висока вартість приладів, прийом сигналу обмежений відстанню та можливі перешкоди.

 

Автоматизація освітлення може виконувати такі функції:

1. Підтримання штучної освітленості в приміщенні на заданому рівні.

 

2. Зміна рівня освітленості з врахуванням природної освітленості в приміщенні.

Датчик освітленості спрацьовує при зниженні рівня освітленості у місці встановлення пристрою до встановленої межі. Межу спрацьовування ви виставлятимете самостійно, і це може бути як повна темрява, так і незначне затемнення від хмари.

 

3. Зміна рівня освітленості відповідно проміжку дня, обліку часу.

Таймер – це пристрій, який вичитує час між увімкненням та вимкненням світла. Таймери можуть бути однозадачні – тобто здатні відраховувати час лише для однієї команди, і багатозадачні, здатні відчитувати час для великої кількості завдань одночасно.

 

4. Зміна освітленості по датчикам руху.

Датчик руху – пристрій який спрацьовує за наявності у його зору руху. Даний датчик може відбудовуватися від незначного руху – наприклад, рух гілок від вітру, руху тварин або віддаленого руху людей.

 

5. Зміна рівня освітленості з функцією обліку присутності людей в приміщенні.

Датчики присутності – це пристрої, які фіксують наявність людини у зору датчика. Вони можуть бути виконані за різноманітними технологіями, через що ціна на пристрій може досить сильно відрізнятися. Наприклад, деякі датчики фіксують наявність теплового випромінювання людини, а деякі працюють за принципом датчика руху, фіксуючи рухи людини.

 

6. Реалізація сценаріїв, зональності.

7. Управління освітленням за допомогою регуляторів.

8. Бездротове управління освітленням з планшета або смартфона.

 

Для налаштування системі управління освітленням використовуються різні протоколи і типи обладнання.

Дротові протоколи:

  1. PUSH (DIM)
    Стандарт має найпростіший спосіб відправлення команд за допомогою кнопки. Кнопка розмикає контур керування, тим самим вмикає, вимикає та регулює яскравість світильника. При цьому до однієї кнопки можна підключити обмежену кількість пристроїв.
  2. 1(0)-10V
    Управління світильниками здійснюється за допомогою сигналу напругою від 0 до 10 В. При цьому 10 В забезпечує максимальну яскравість, 0 – відключення світла.
  3. TRIAC
    Працює на основі симісторного димера – спеціального світлорегулятора. Його перевага не вимагає додаткових проводів; керує світлом, використовуючи лише кабель живлення. При організації мережі важливо врахувати сумісність обладнання, інакше світильники мерехтітимуть і шумітимуть.
  4. DMX-512
    Один із найпопулярніших стандартів, що активно використовується в сценічному обладнанні. Дозволяє за допомогою однієї лінії зв’язку керувати одночасно 512 каналами. Здатний поєднати різні типи пристроїв від різних виробників.
  5. DALI
    Широко поширений у Європі протокол. Має на увазі використання єдиного керуючого кабелю (шина DALI), до якого приєднуються всі керуючі та всі керовані пристрої. Таке рішення дозволяє побудувати гнучку мережу, але має обмеження роботи з групами світильників.
  6. KNX
    Конкурент DALI, але працює не лише зі світильниками. KNX підтримує більшість розумних приладів від різних виробників: від регуляторів на батареях до двигунів на шторах. Прекрасний вибір для тих, хто хоче зв’язати системи керування освітленням та розумного будинку.

Бездротові протоколи:

  1. IR (ІЧ-пульти)
    Команди передаються як на пульті від телевізора за допомогою інфрачервоних хвиль. Недолік – обмежена дальність дії (близько 20 метрів). Відстань можна збільшувати за допомогою ретрансляторів.
  2. RF (радіохвилі)

Працює як побутовий радіоприймач – за допомогою радіохвиль. Радіус роботи приладів у приміщеннях із перешкодами – у середньому 25 метрів. Дальність дії можна збільшувати, використовуючи спеціальні пристрої-підсилювачі.

  1. Zigbee

Популярний бездротовий стандарт, який дозволяє приладам спілкуватися між собою. Дані передаються ланцюжком від світильника до світильника. У разі поломки приладу автоматизована система керування освітленням перебудує ланцюжок і продовжить передачу даних.

  1. Casambi

Власна технологія молодої фінської компанії. Стандарт швидко розвивається, залучаючи дедалі більше виробників світлотехніки. Має мобільний додаток для надсилання команд з телефону.

  1. BlueLightLink (BLL)

Протокол від найбільшого європейського виробника блоків живлення TCI. Компанія розвиває бездротові mesh-мережі – надкомпактне рішення для встановлення у світильники. Стандарт також підтримує мобільний додаток. Його перевага в тому, що не потрібно встановлювати окремий пристрій керування світильником – передавач вже вбудований у блок живлення.

 

Компанія Yasa Lighting  виконує впровадження всіх типів автоматизованих систем управління світлом. У нас є дієві рішення для бізнесу з освітлення будівель, офісних приміщень, торгово-розважальних центрів, заводів, складів, вуличного і паркового освітлення.